Haber & EtkinlikHaberler | Duyurular | Etkinlikler
#haber 24.05.2024

NORVEÇ-TÜRKİYE ORTAKLIĞI

HYSouthMarmara Hidrojen Vadisi Projesi, yerel yeşil hidrojen ve denizüstü rüzgar gelişimine odaklanarak bölgesel paydaşlarla birlikte çalışmayı amaçlıyor. Bu sayede uluslararası işbirliklerini ve ilerlemeyi artırarak yolumuza devam ediyoruz.

Norveç’te OTD Energy 2023 Fuarı ve Egersund Energy Hub ziyaretinde önemli gelişmeler kaydedildi. OTD Energy Fuarı'nda, yeşil hidrojen ekosistemine dair anahtar kuruluşlarla birebir görüşmeler gerçekleştirilerek, Güney Marmara'daki devam eden faaliyetler ve projeler tartışıldı. Türkiye'nin 2035'e kadar 5 GW denizüstü rüzgar ve 5 GW elektroliz kapasitesi kurulumunu içeren Ulusal Enerji Planı hakkında kısa bir bilgilendirme yapıldı. Ayrıca, Norveç'in 2040'a kadar 30 GW denizüstü rüzgar kurulumu planlarını öğrenildi. 

Egersund Energy Hub ziyaretinde ise, Güney Marmara Kalkınma Ajansı, Denizüstü Rüzgar Enerjisi Derneği (DÜRED) ve Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi'nden yetkililerle birlikte Egersund Eğitim Merkezi ziyaret edildi. Burada, rüzgar enerjisi gelişimi, eğitim ve yenilenebilir enerji teknolojilerinde işbirliği odaklı konular ele alınırken aynı zamanda, Türkiye ve Norveç arasında yeşil hidrojen teknolojileri ve denizüstü rüzgar alanında deneyimlerin paylaşılmasını içeren olası işbirlikleri üzerine görüşmeler gerçekleştirildi. Ayrıca, ROBINSON - H2020 Projesi gibi işbirlikçi projeler incelendi. Bu projeler, karbonsuz adalar için akıllı enerji yönetim sistemleri geliştirme hedefi taşırken Güney Marmara bölgesinde potansiyel uygulamalar sunuyor!